Dersim’in Kayıp Kızları
“Hay Way Zaman”

Cuma, 29 Ocak 2021 – Saat 19.00
Online – Zoom

Kitap Tanıtımı ve Araştırmacı Yazar Kazım Gündoğan ile Söyleşi

“Almanya’da kullanılan zehirli gazlar ilk önce Dersim’deki Alevilere karşı kullanıldı.”– Kazım Gündoğan

AnKa olarak 29 Ocak 2021 Cuma akşamı Araştırmacı-Yazar Kazım Gündoğan’ı konuk ettik. Dersimli yazar Gündoğan 1938 yılında yapılan katliamda ailelerinden ve köklerinden koparılarak Sünnileştirilmeye çalışılan “Dersim’in Kayıp Kızları” nın trajik hayat hikayelerini anlattı. Toplamda 120 kişinin katıldığı online seminerde katılımcılar Dersim Katliamına giden tarihsel süreci dinlediler. O dönemde devletin tek millet tek din ve tek dil mantığından dolayı yapılan katliamda resmi rakamlara göre 13800 kişi hayatını kaybetti. Fakat gerçekte bunun resmi rakamın üç katı kadar olduğu düşünülüyor.


Kazım Gündoğan’ın kapsamlı alan araştırması sonucunda “Dersim’in Kayıp Kızları” kitabı ve belgeseli için 400’den fazla kadınla röportaj yapıldı. Yazar bu röportajlar ile hayat hikayeleri üzerinden yaşananları göz önüne getiriyor. Korku, dehşet ve insanlık dışı bir hayat. Gündoğan, bu çalışmayı yaparak bir kesime karşı kin ve nefret oluşmasını istemiyor. Sesini duyuramayan Dersim’in Kayıp Kızlarının sesi olmak istiyor. 


Gündoğan; “Dersim’de yaşananları anlayabilmek için ilk olarak açık yüreklilikle geçmişle yüzleşmemiz gerekiyor. Bunun içinde sırtımızdaki yüklerimizden kurtulmamız gerekiyor. Karşılıklı almak üzerine diyalog yapmamız gerekiyor. Dialog, kendi düşüncelerinizi karşı tarafa vermek üzere kurulmaz. Karşıdaki kişiden bir şeyler almak için dialog yapılması gerekiyor.” dedi.


Bu bağlamda AnKa olarak her türlü farklı fikirlerin bir arada buluşabileceği, karşılıklı almak üzerine kurulu dialog köprüleri kuracak programlar yapmaya devam edeceğiz.

Program ortağı insiyatif:

Program broşürüne buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir